live electronic sessions

 
 
info
blog
hudba
umělci
koncerty
recenze
projekty
věci
fórum
profi
cz/eng
sitemap

 
 
live electronic sessions

 

 

tujiko noriko


aoki takamasa


fennesz


jan jelinek


agf


apparat


mitchell akiyama


arden

 
 
live.electronic.session.1
5.11.2003, Roxy/NoD, Praha
Tujiko Noriko, Aoki Takamsa


První, ze série dvojkoncertů pořádaný ještě po trochu odlišným názvem Japanase Electronic Live Session se v podstatě kryje se vznikem Muteme a vlastně definovalo i jeho další pokračování. Jednalo se o jedno z prvních „laptopových show“ v Praze a podle ohlasů po koncertě zde zapůsobilo japonské elektronické duo jako malé zjevení. Slyšená hudba jakoby otevřela mnoha návštěvníkům a dokonce i novinářům oči a snad je i nasměrovala blíže k tou dobou již kulminující světové elektronické scéně.
I když se jednalo o úplně první akci vznikajícího labelu Muteme, vše proběhlo velice hladce (až na to, že roztržitá Noriko zapomněla po cestě do Bratislavy v autobuse pas) a nadšené reakce diváků i novinářů nastartovaly organizátory na několik let dopředu.

live electronic session 1 web, fotky a videa

live.electronic.session.2
30.3.2004, Roxy/NoD, Praha
Fennesz, Jan Jelinek, e.oHned druhým koncertem v řadě bylo vystoupení skutečných hvězd v oboru. Koncert Fennesze a Jana Jelineka se stal doslova „hype“ akcí - v tisku vycházely celostránkové upoutávky, Fennesz byl označován za nejlepšího „laptopáře“ všech dob a plakát se plnil logy mediálních partnerů a podporovatelů. Výsledkem bylo vyprodané NoD (něco kolem 300 lidí).
Reakce na samotný koncert už ale tak jednoznačně nadšené nebyly. I přes to, že oba pánové odehráli právě ty sety, které jim ve světě přinesly taková věhlas ( Fennesz navíc s úžasnou "vodní" videoprojekcí Jona Wozencrofta), české publikum, jakoby nechápalo. Pro leckoho to bylo zjištění, že experimentální elektronika je opravdu experimentální.... Jako recenze na koncert pak vyšel dnes již legendární článek Jardy Pašmika o úředních na pódiu a laptopy se staly rázem klišé.
Plakát a web koncertu navrhl Tomáš Dvořák aka Floex, který se i na dalších pokračováních podílel jako "dvorní" grafik a vtisknul tak celé sérii osobitý vizuální styl.

live electronic session 2 web

live.electronic.session.3
21.10.2004, Roxy/NoD, Praha
AGF, Apparat, Ema TomatuchaTřetí pokračování představilo v Praze zástupce asi nejvýznamnější - berlínské elektronické scény Sashu Ringa alias Apparat a laptopovou producentku poezie AGF.
Zatímco Sasha odehrál našlápnutý set a podařilo se mu přinutit sedící publikum až k tanci, rozlámané nervózní rytmy a možná ař příliš naléhavé deklamování AGF způsobilo opět poměrně rozporuplné názory a potvrdilo cíl celé série – přinášet neokoukanou hudbu plnou překvapení a nových postupů, živou a proměňující se scénu a ne instantní zábavu a ověřenou jistotu fungující na každého bez rozdílu.
Večer zahájilo premiérové vystoupení projektu Ema Tomatucha Tomáše Dvořáka aka Floexea a Matouše Godíka aka ZKA4T.

live electronic session 3 weblive.electronic.session.4
21.4.2005, Roxy/NoD, Praha
Mitchell Akiyama, aMute, Arden


Čtvrté pokračování série přivezlo zámořskou elektronickou elitu – Kanaďana Mitchella Akiyamu a několik hostů z jeho labelu Intr_version. Akiyama je ve světě velice uznávaný hudebník a společně s Akufenem, či Deadbeatem patří k předním tvůrcům minimal techna a iniciátorem proslulého festivalu Mutek.
Akiyama předvedl ukázkový příklad „live electronics“, tedy hudby, která opravdu vzniká přímo na pódiu samplováním, smyčkováním a vrstvením akustických zvuků a šumů a jejich skládáním do nápadité hudební podoby. aMute a jeho skupina Arden zase pro dotvoření svých elektronických kompozic použili kytaru, basu a dokonce bicí a odkázali tak ke svým psychedeličtějším kořenům.

live electronic session 4 web
 

 
 
 
 
 
 
Webhosting domeny : CZECHIA.COM  Podporujeme : Atelier PEXESO , DUB ORTHODOXY , Fabiana Mertova