muteme blog

 
 
info
blog
hudba
umělci
koncerty
recenze
projekty
věci
fórum
profi
cz/eng
sitemap

 
 

 
Peťo Tázok v TV | a.
   
 
středa 10 říjen 2007
 
V pátek 12.10.2007 sledujte ve 22:25 ČT2 - v pořadu Ladí Neladí vystoupí Peťo Tázok společně s hostem JTNB a My Name Is Ann. Pořad bude (snad) online tady

přidej komentář
 
nový web Živé partitury | a.
   
 
středa 10 říjen 2007
 
Tomáš konečně dokončil webovou prezentaci své Živé partitury včetně popisu konceptu a videí z představení. Živá partitura se teď celkem rozjíždí, chystáme dvojpředstavení v Olomouci a snad to vyjde i v Brně na Flédě, no a jestli nás podpoří Česká centra, tak vyrazíme příští rok do světa :)

Aktualizovaný archiv fx interactive zde.

přidej komentář

 
New features
 
 
Proběhl další upgrade stránek a Muteme se zase o kousek přiblížilo současnému webovému standardu (hehe)

Za prvé byl ke každému albu přidán flashový player včetně playlistu, takže nejenže si můžete před stáhnutím celou desku poslechnout, ale dokonce si ji nemůsite stahovat vůbec a poslouchat online. Kvalita streamu je 128 kbps, stereo (download je 192 kbps)

Za druhé jsme trochu zneužili blogspot.com a "integrovali" ho do Muteme blogu a fóra, takže můžete přidávat komentáře k postům a jinak se ventilovat. Je to snad jen dočasné řešení, dokud nebude doprogramováno něco vlastního. Protože každý post má obraz i na Blogspotu, tak by měl fungovat i rss feed mutemeblog.blogspot.com/feeds/posts/default .

Takže se těšíme na to, co nám napíšete!

přidej komentář

 
I am big fan! | a.
   
 
úterý 28 srpen 2007
 
no comment ;-)


+ jedno opravdu roztomilé videopřidej komentář

 
Letne dielne | a.
   
 
středa 22 srpen 2007
 
Letní setkání aktivistů věnujících se formou workshopů aktuálnímu umění - DIY tvorba, recyklace, sociální sítě, open source software, experimentální film, nová media .... 24.8-7.9.2007 v Bratislavě. Více info na webu 13m2.

přidej komentář

 
creative commons | a.
   
 
středa 22 srpen 2007
 
Dušan Barok mě svým zájmem o Creative Commons inspiroval, abych zalovil v archivu a vytáhl na světlo jeden téměř zapomenutý projekt.

Jde o besedu v rámci Alternativy 2005, která byla iniciovaná Jardou Pašmikem. Sešlo se na ní poměrně dost lidí, kteří měli k tématu co říct, např. Paula LE DIEU - ředitelka Creative Commons Europe, Jana BÄROVÁ - předsedkyně představenstva OSA, Vít CHAROUZ - ředitel archivu ČT nebo Jan P. MUCHOW či Viktor STOILOV a další.

Ale proč o tom píšu teď po tak dlouhé době? Součástí debaty bylo oficiální zahájení překladu knihy Free Culture autora Creative Commons Lawrence Lessiga. Jde to sice pomalu, ale nějaké výsledky už jsou na světě. Knihu jsem sice louskal ještě v angličtině, ale i tak mi přišla celkem dost čtivá a zábavná, takže doporučuju.

No a ZDE se můžete kouknout na můj příspěvek k debatě v Arše - české otitulkování flashového filmu "Buďte kreativní!" ;-)


přidej komentář

 
Woven Hand | a.
   
 
čtvrtek 24 kvĕten 2007
 
Tisková zprava praví :

Charismatický David Eugene Edwards, frontman legendárních alt-country hrdinů 16 HORSEPOWER, se svým dnes již hlavním projektem Woven Hand přijíždí konečně také do Prahy, Jeho strhující neklidná směs country a gospelu podaná s extatickým rockovým nábojem uchvátila publikum už na loňském festivalu Colours Of Ostrava a předloňského Szigetu nejen ten, kdo tam byl, moc dobře ví, že připravit se o tento v pravém slova smyslu mystický zážitek, znamená pak už jen litovat, litovat, litovat…!

Jako nezávislý pozorovatal nemůžu než nesouhlasit - ano opravdu pro mě byl koncert Woven Hand, které jsem na Colours viděl v podstatě náhodou, hodně silný zážitek v pravdě se mísící až s mystickým pocitem, že z pana Edwardse cosi zvláštního vyzařuje...

Doporučuju všem, kteří se rádi nechávají uhranout a nevadí jim, že ještě několik dnů po koncertě budou mít potíže se vrátit do své reality.

sobota, 2.6.2007, Palác Akropolis

přidej komentář

 
Muzejní noc v Brně | a.
   
 
pondĕlí 21 kvĕten 2007
 
ZDE několik fotografií ze zvukové performance/instalace, kterou jsme připravili pro návštěvníky Pražákova paláce v Brně u příležitosti muzejní noci 19.5.2007.

Hudba: Michal Mariánek
Obraz: Tomáš Hrůza
Zvuková instalace: Aleš Černý

přidej komentář

 
CTM report | karaoke
   
 
čtvrtek 08 únor 2007
 
Áno moji, konečne sme to dotiahli až na Berlín. Teda do Berlína. Club Transmediale je významná udalosť, čo vám budem rozprávať. Patrične sme sa na ňu tešili. Ale nie všetko išlo podľa plánu.

Začalo sa to tým, že medzidimenzionálny portál vyhodil Peťa namiesto centra Bratislavy (kde som ho pôvodne mal čakať) niekde v lese za mestom. S istými komplikáciami sme sa nakoniec dostali na Viedenské letisko a tak sme sa tomu potešili, že sme pocítili neodolateľnú túžbu osláviť náš prvý úspech na ceste do Berlína. Nezastavili nás ani nekresťanské ceny na bare a pustili sme sa do toho tak dravo, že sme zmeškali náš let. Ďalej taxík, železničná stanica, vlak, tequilla, rozhovory o The Beatles a veľa zábavných situácií s aborigenmi. Celú cestu sme hrali prepnutých rumunských buranov (a musím podotknúť, že mne osobne táto hra ide veľmi dobre), takže sprievodkyňa bola úprimne rada, keď sme konečne dorazili do Berlína.

Je zbytočné sa snažiť popísať všetky zážitky z tohto mesta, poviem len to, že naše vystúpenie malo úspech (čo pre mňa zostava veľkou záhadou), publikum bolo skvele a reagovalo tak dobre, že Tázok musel na konci vystúpenia pridať freestyle, aby sme sa vôbec mohli dostať zo scény. Vynikajúca organizácia, výborný priestor a zvuk, a hlavne pozitívne publikum - to všetko si zapamätám nadlho. Bohužiaľ, zaver party si už nepamätám - chvíľu som sa rozprával s chalanmi z dDamage a odrazu ma zobudila letuška, aby sme vypadli z lietadla, že už je Viedeň. V Bratislave som teleportoval Peťa naspäť do VP84 a týmto sa príbeh končí.

Special thanks patrí Ondrovi (JTNB), ktorý dodal nášmu vystúpeniu ten správny šmrnc. Diky, bro!

přidej komentář


 
peťo tázok @ club transmediale | a.
   
 
nedĕle 07 leden 2007
 
Tak tohle je myslím opravdu významná událost : Peťo Tázok byl jako první česko-slovenský projekt v historii vybrán aby se připojil k elitě světové elektroniky a vystoupil na berlínském Club Transmediale ;-)

Tento festival je, jak známo a bez přehánění, opravdu hodně prestižní záležitostí a patří mezi několik evropských festivalů, které tak trochu určují směr moderní hudby. A to nejen elektronické, ale obecně nové. A asi není náhodou, že si CTM změnil nedávnou podtitul z „festival for electronic music and related visual arts“ na „ international festival for adventurous music and related visual arts“. Vypada to, že se v moderní hudbě něco děje...

Kažopádně pro Muteme je to jeden ze splněných cílů. Taky organizátorům trvalo tři roky, než si všimli, že se u nás něco děje ;-) Vypadá to, že je snad trochu přesvědčil Sperm festival minulý rok, kam byli pozvaní na obhlídku.

Peťo Tázok vystoupí 27.ledna v klubu Maria am Ostbahnhof doplněn o producenta jeho alba Vp84 Karaoke Tundru. Jako hosta si přizvali Ondřeje Skalu aka Ježíš táhne na Berlín (kytara, beatbox). Ten samý den vystoupí na festivalu krom jiných i Venetian Snares, Tim Exile nebo Fuckhead.

Generální zkouška na CTM proběhne v pátek 12.1. v klubu Lúč v Trenčíně. Jako bonus sólové vystoupení JTNB.

přidej komentář

 
full frame festival | karaoke
   
 
čtvrtek 21 prosinec 2006
 
Full Frame je názov Viedenského festivalu krátkych filmov, ktorého druhý ročník sa bude konať v Marci 2007. Festival predstavuje najzaujímavejšie krátke snímky z celého sveta - či už hrané, dokumentárne alebo animované filmy, experimentálne videá alebo hudobné klipy. Nie menej zaujímavý je doprovodný program festivalu, predstavujúci živé vystúpenia elektronických projektov a netradičné dj-sety. Ak ste autorom technicky zvládnutého, a hlavne originálneho krátkeho filmu, mate šancu byť zariadený do festivalového programu. Konštruktívne nápady sú takisto vítané.


www.fullframefestival.net
www.myspace.com/fullframefestival

přidej komentář

 
peťo tázok - remixes | a.
   
 
středa 29 listopad 2006
 
Trochu se zpožděním (ale v newsletteru jsem byl zase napřed!) upozorňuju na sesterské album nacházející se na bratrském labelu Surreal Madrid. Je jím kolekce remixů Peťa Tázoka s prostým názvem Remixes a stejným pořadím skladeb jako na origiánlu.

Šest předělávak (skitu se nikdo neujal) snad s ještě halucinogennější atmosférou než Vp84 : tradičně poněkud zapáchající kousek od MMtm, našlápnuté podklady od Masaka a Foolcut, dubstepový nádech od DJ Side, předělávko-dodělávka od Bourka z Emems (R.I.P. ?) a menší znásilnění Tázoka od JTNB.


přidej komentář

 
událost týdne | a.
   
 
pátek 27 říjen 2006
 
Obálka včerejšího EXu Reflexu mě opravdu potěšila. A protože jde o českou mutaci tohoto týdeníku, tak zde pro Moraváky a Pražáky přetiskuju text recenze/pozvánky. Scan najdete v reviews

-----

Představení Živá partitura, které můžete shlédnout 1. listopadu v pardubickém Divadle 29 je na tuzemské poměry bezesporu výjimečným projektem jdoucím napříč několika žánry. Tématem tohoto protnutí koncertu, divadelního představení a výtvarné performance je místo, kde neuchopitelná abstraktní hudba dostává konkrétní hmatatelnou formu – tedy její zápis do podoby hudební partitury. A tou, jak se budete moci sami přesvědčit, nemusí být pouze noty úhledně a pro laika často nečitelně seřazené na notovém papíře, ale také zcela nový, zábavný a živý útvar plný barev a hravých překvapení.

Autor Živé partitury Tomáš Dvořák se v roce 2001 pod přezdívkou Floex uvedl jako nadaný hudebník pracující s novými hudebními formami a jeho debutová deska Pocustone mu přinesla zaslouženou pozornost doma i v zahraničí. Ve své další tvorbě se však odvážil vykročit ze škatulky úspěšného hudebního producenta a rozhodl se jít ve svém inovativním přístupu k hudbě ještě dále. Vytkl si za cíl propojit hudbu s výtvarným uměním a tak se jeho současná tvorba už jen stěží může vejít do formátu cd nosiče nebo klubového koncertu. Proto fanouškům Floexe nezbývá nic jiného, než za ním vyrazit do divadla.

Jeho aktuální dílo vzniklo propojením „floexího“ hudebního světa s vizuálními hrátkami konceptuálního umělce Tomáše Vaňka a je inspirováno Maďarskem (Floex v současné době žije střídavě v Praze a v Budapešti). Představení je vystavěno na několika hudebních motivech, které mají původ v lidové hudbě a které jsou postupně interpretovány zpěvačkou, houslistkou a rodilou Maďarkou Ágnes Kutas v jednoduché lidové podobě, poté předneseny v úpravě Bartókových skladeb pro piáno a klarinet (Michal Nejtek a sám Floex) a nakonec znovu reinterpretovány jako vizuální živá partitura Tomášem Vaňkem za pomoci zmíněných hudebníků a kontrabasisty Honzy Kořínka. V průběhu představení tak divák sleduje proměny hudby od lidového aranžmá, přes klasické hudební zpracování až po zcela moderní přístup využívající elektronické nástroje a experimentální postupy.

Samotná tvorba partitury, která doslova vzniká pod rukama Tomáše Vaňka ladně se pohybujícího před rozměrným plátnem je velice vtipným a hravým prvkem celého představení. Vaněk pomocí různých výtvarných nástrojů doslova „chytá“ kousky hraných skladeb a znehybňuje je na plátně v podobě grafických značek a symbolů. Ty potom prostě vyřízne ocelovým řezákem a dále podle potřeby přesouvá a kombinuje s dalšími zcela nehudebními předměty a tím ovlivňuje výsledný zvukový tvar právě hraných skladeb. Může se to zdát až magické, ale za vším samozřejmě stojí současné technologie umožňující převádět pohyb, barvy a tvary do hudební řeči a propojovat obraz a zvuk.

Moderní zpracování lidové hudby, jak jej předvádí závěrečná část Živé partitury, však nesvádí pouze obdivovat způsob práce se zvukem pomocí sofistikovaných počítačových programů, ale díky použití zcela jednoduchých nástrojů jako jsou barevné spreje, šablony či obyčejný bublifuk naopak nabízí jakési oproštění od těchto technologií. Divák tak může vnímat tvořenou partituru jako přirozenou a jednoduchou hru s barvami a tvary a dostává prostor žasnout nad výtvarnou a hudební představivostí jejích autorů.

Sada Misek

přidej komentář

 
filastine | a.
   
 
pondĕlí 23 říjen 2006
 
Filastine je sice Amík, ale myslím,že při nástupu do letadla to nemá právě jednoduché. Soudě dle jeho webu i celkového uměleckého projevu nemá Ameriku moc v lásce a je skutečným anarchistou, který se nezalekne ani toho, dát své poslední album trochu ilegálně ke stažení na osobní stránky (ale pozor, jen pro otrlé - deska je plná nakažlivých a nebezpečných virů!).

Filastine právě jede společně s DJ/Rupturem evropské turné a jelikož si s Rupturem už nějakou dobu dopisuju ohledně jeho vystoupení na Sperm festivalu, tak se mi sám ozval, jestli bych ho nechtěl už teď. Jasně, že chtěl! Proběhla rychlá domluva s Lorenzem a Yukimurou a začal se připravovat koncert v Crossu. Ale smůla: Dj/Rupture po pár dnech napsal, že musí odletět nenadále do Ameriky a že ruší část svého turné. Že ho to moc mrzí, ale že Filastine určitě přijede.

I to je myslím úspěch. Filastine je v poslední době jeden z mých velkých oblíbenců, kterého jsem objevil právě díky jeho koncertu v Crossu před pár měsíci a pak si ho ještě nenechal ujít v Barceloně na Soot akci ve squattu (za 1 Euro). Jeho sety stejně jako deska Burn It jsou postaveny na orientálních rytmech (live se doprovází krom jiného i na darbuku) křížených s trip-hopem až dupstepem a jsou plné různých zvukových útržků a úryvků pocházejících snad z arabských čtvrtí, bazarů, různých nelegálních shromáždění či kdoví odkud... Rozhodně mají hodně zvláštní a cizokrajnou atmosféru, ale není to žádné klasické etno, spíše sdělení naštvaného zástupce etnické menšiny v současném multikulturním světě...

Cross club je přesně místem, které k jeho hudbě perfektně sedne – však má taky Filastine na webu toto prohlášení: clubs are great, better are odd spaces; money no bar at bookings for junkyards, liminal festivals, or decrepit boats. Sympatický přístup. Takže středa 25.10. Cross club/Praha. Vstup jen 50,- ! Support Ježíš táhne na Berlín.

ps.: Před Crossem ještě určitě stihnete Mateřídoušku v Roxy/NoD od 20:00, Filastine stejně dřive jak v 10 nezačne...

přidej komentář

 
move | a.
   
 
nedĕle 08 říjen 2006
 
Plakáty a propagační materiály ke středečnímu vrcholu „multiklubového“ festivalu Move hlásají: “Coldcut poprvé v Česku“ a jistěže mají technicky pravdu a nelze to zbochybnit, ale .... Prakticky proběhla tak trochu premiéra tohoto projektu už 8.5.2005 v Paláci Akropolis, kde v rámci Entermultimediále vystoupila polovina Coldcut Matt Black jako ZEN TV. Teď v Roxy to samozřejmě bude se vší parádou a spoustou hostů, ale co jsem slyšel o vystoupení na Pohodě a předešlých show, tak jádro koncertu – živé míchání videí i se zvukovými samply, bude pravděpodobně podobné. S koncertem ZEN TV jsem měl trošku co do činění a tak se můžu podělit o pár zákulisních postřehů:

V první řadě mě hodně potěšil sám Matt Black. Na to jak jeho Ninjatune dokázalo stvořit nový hudební styl a britskou odpověď na hip-hop (tedy trip-hop) a vlastně ovlivnit jednu celou hudební generaci, bych čekal, že se bude chovat jako celebrita a bude na okolí shlížet trochu z výšky. A měl by na to myslím celkem právo. Ale bylo to přesně naopak, Matt byl jeden z nejpříjemnějších lidí, které jsme měl v koncertních backstageích zatím možnost potkat. Jakási přirozená skromnost a skoro až pokora z něj přímo vyzařovaly a myslím, že je úplně jasné, proč název jeho projektu je zrovna ZEN TV ;-)

Další pro mě nevídanou věcí bylo to, jak (společně s kolegou VJem Juxtou) do svého setu zamíchali ryze česká videa a animace, které jim asi hodinu (!) před začátkem koncertu přinesl jejich dlouholetý kamarád (!) Karel Císař. Když jsem se překvapeně Matta ptal, odkud se s ním znají, tak jen se smíchem odpověděl: „You know, we have agents everywhere...“. Pro mě osobně byl moment, kdy Matt scratchoval s Kristiánovou větou „Nedělám vůbec nic.“ hodně symbolický...

Ukázku z vystoupení ZEN TV (včetně Kristiána) a video rozhovor si můžete díky Smileymu stáhnout tady.

Součástí MOVE bude taky celý týden od 22:30 v Akráči SPERM CINEMA, kterou pořádáme s fkdm. Bloky klipů, ozvučování němých filmů a vjské performance – vstup zdarma (tak ne, Akráč si nakonec vybrá 30,- Kč).

Speciálně bych vás v souvislosti s Coldcut rád pozval na čtvrteční VDJ set dua Natur Produkt, kteří kráčí ve své video-jockeyské produkci trochu podobným směrem jako Matt Black a spol. Jejich vystoupení na Bulvě fabule v březnu mě hodně pobavilo a jsem zvědav jaké to bude tentokrát.


přidej komentář

 
trápení gramofonů | a.
   
 
pátek 06 říjen 2006
 
Dnes si nenechte ujít akci v pražské Roxy/Nod. V rámci Stimulu vystoupí ERIK M / DIEB 13 a Toshimaru Nakamura

Projekt Erik M / Dieb 13 včetně videojockeyky Billy Roisz jsem měl možnost vidět na letošním Donau festivalu v Kremsu a byla to pěkná jízda. Jestlipak to i v NoD bude na tři plátna? ;-)

ps.: fotka je z jejich vystoupení, jehož dokumentaci jsem náhodně našel na netu. Tomu říkám promotérská kreativita ! Další fotky zde.

přidej komentář

 
nový release | a.
   
 
středa 04 říjen 2006
 
A aby to nevypadalo, že jsme se celý minulý půlrok jen poflakovali, tak tu hned máme zbrusu novou desku ke stažení:

Peťo Tázok - Vp84

Je to na Muteme možná hudebně trochu překvapivá věc koketující s hiphopem a rapem, ale o to je zajímavější. Album produkoval jeden z Muteme artistů Karaoke Tundra a tentokrát jde opravdu o obsah, tak poslouchejte pozorně a nezapomeňte si pořádně prostudovat texty!

přidej komentář 
Muteme jsou 3 ! | a.
   
 
středa 04 říjen 2006
 
Ano, před pěti dny to byly přesně tři roky, co jsme spustili první verzi webu na doméně muteme. cz.

Úplně první web vypadal asi takhle. Čirá nostalgie.... :)

Jako dárek jsme pro vas k tomuto výročí připravili fungl nový web s novými texty, archivem koncertů, recenzí, blogem a dalšími vychytávkami. Ještě chystáme jednu velkou změnu (jistě jste si všimli, že na stránkách chybí původní logo), ale ta přijde o něco později. Stránky jsou zatím ve stádiu testování a tak jestli objevíte nějakou závadu, napište nám o ní prosím na webmaster/*/muteme.cz.


přidej komentář

 

 
 
 
 
 
 
Webhosting domeny : CZECHIA.COM  Podporujeme : Atelier PEXESO , DUB ORTHODOXY , Fabiana Mertova